Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Ośrodek Pomocy Społecznej w Sobótce
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Karta jest wydawana bezpłatnie, każdemu członkowi rodziny. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci - do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do osiągnięcia 25 lat. Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności. Karta oferuje system zniżek oraz dodatkowych uprawnień. Jej posiadacze będą mieli możliwość korzystania z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej – na bilety na wydarzenia kulturalne, wystawy, muzea, przejazdy komunikacją publiczną, a nawet wakacje - na terenie całego kraju na terenie całego kraju.
Zniżki mogą oferować nie tylko instytucje publiczne, ale również przedsiębiorcy prywatni. Przystępując do programu zyskują prawo do posługiwania się znakiem „Tu honorujemy Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny”. Aby skorzystać ze zniżki należy w punkcie zakupu biletu wstępu okazać kartę. Z karty każdy jej posiadacz może korzystać w dowolnym czasie – oznacza to, że aby skorzystać z karty nie trzeba być całą rodziną w jednym miejscu. 
Z programu mogą korzystać członkowie rodzin wielodzietnych, tzn. takie, w których rodzic/rodzice mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci:

  • W wieku do ukończenia 18 roku życia;
  • W wieku do ukończenia 25 roku życia, w przypadku gdy dziecko uczy się w szkole lub w szkole wyższej;
  • Bez ograniczeń wiekowych – w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności

Wniosek o wydanie Karty można pobrać z Internetu ze strony www.rodzina.gov.pl (https://rodzina.gov.pl/duza-rodzina/karta-duzej-rodziny?dzial=pliki), ze strony OPS lub osobiście w siedzibie Ośrodka.

Składając wniosek należy okazać oryginały lub odpisy dokumentów potwierdzających uprawnienia do przyznania Karty, tzn.:

  • W przypadku rodzica lub małżonka – dokument potwierdzający tożsamość;
  • W przypadku dzieci w wieku do ukończenia 18 roku życia – akt urodzenia lub dokument potwierdzający tożsamość;
  • W przypadku dzieci w wieku powyżej 18 roku życia – dokument potwierdzający tożsamość oraz zaświadczenie ze szkoły lub szkoły wyższej o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce;
  • W przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności w wieku powyżej 18 roku życia – dokument potwierdzający tożsamość oraz orzeczenie o stopniu niepełnosprawności;
  • W przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej – postanowienie o umieszczeniu w pieczy zastępczej.

Na stronie www.rodzina.gov.pl oraz https://rodzina.gov.pl/duza-rodzina/karta-duzej rodziny?dzial=pytania#pytanie552 można znaleźć:odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Na stronie https://rodzina.gov.pl/duza-rodzina/uprawnienia?dzial=pliki znajduje się lista instytucji i placówek oferujących zniżki.

 

Wnioski można składać w Ośrodku Pomocy Społecznej (ul. Strzelców 2/1, 55-050 Sobótka), w pokoju nr 10 u p. Peljak Jolanta, tel. 71/364 72 28 lub 71 3162-829, w godzinach 7:00 – 15:00.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Agnieszka Cieciora 05-09-2014 09:26
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Agnieszka Cieciora 05-09-2014
Ostatnia aktualizacja: Agnieszka Cieciora 10-04-2016 20:38