Uzależnienie jest chorobą, która powoduje długotrwałe uszkodzenie fizycznego, psychicznego, społecznego funkcjonowania człowieka. Polegające na tym, ze człowiek robi coś, co powoduje szkody, robi to w sposób powtarzający się, a kiedy chce przestać, to mu się nie udaje - istotą jest UTRATA KONTROLI.
Uzależnienie zaburza funkcjonowanie człowieka w różnych obszarach życia, zmienia psychikę – powstają psychologiczne mechanizmy uzależnieniowe.
Z powodu nadużywania narastają u człowieka różne problemy życiowe, jednocześnie człowiek traci zdolność rozwiązywania tych problemów.
Uzależnienie od alkoholu to choroba polegająca na okresowym piciu alkoholu w celu doznawania jego działania psychicznego, czasem także by uniknąć złego samopoczucia wynikającego z jego odstawienia. Istotę choroby stanowi uzależnienie psychiczne i fizyczne.
Uzależnienie psychiczne to potrzeba spożycia alkoholu dla poprawy samopoczucia. Uzależnienie fizyczne natomiast, wiąże się ze wzrostem tolerancji na alkohol, czyli utratą kontroli nad wypijaną ilością, niemożnością przerwania picia w zaplanowanym momencie oraz zespołem abstynencji alkoholowej po odstawieniu.
Osoba uzależniona koncentruje swoje życie wokół picia, zaniedbuje wszystkie ważne sprawy, pije mimo ponoszonych szkód, nie potrafi przerwać picia i ciągle powtarza to szkodliwe zachowanie, utraciła kontrolę nad piciem i swoim życiem.
Uzależnienie od alkoholu, jak każde uzależnienie jest chorobą jak każda inna choroba powinna być leczona. To również problem społeczny - zwykle cierpi nie tylko osoba uzależniona, ale także jego rodzina, znajomi i sąsiedzi. Alkoholizm to choroba pierwotna, co oznacza, że jest przyczyną powstawania innych chorób zarówno somatycznych (dotyczących różnych narządów), jak i psychicznych; choroba chroniczna- alkoholikiem jest się do końca życia, mimo zerwania z nałogiem; choroba postępująca- gdy nie podejmuje się leczenia i nie zachowuje abstynencji; choroba śmiertelna- nie leczony może prowadzić do śmierci.
Jak pije alkoholik?
Wbrew powszechnym opiniom nie trzeba pić codziennie, by stać się alkoholikiem. Niektóre osoby uzależnione tak właśnie czynią, ale bardziej typowym sposobem picia, występującym w zaawansowanym stadium choroby, jest tzw. picie ciągami - przez kilka dni, tygodni, czy miesięcy, po czym następuje okres całkowitej abstynencji. Żadna dawka alkoholu nie jest bezpieczna. Bywa, że wypicie codziennie jednego piwa może doprowadzić do rozwoju choroby. Choć za bezpieczną można uznać niewielką ilość alkoholu ( np. 1-2 lampki wina) wypijaną sporadycznie przez osobę dorosłą, znającą swoje możliwości i ograniczającą się tylko do niej.
Są osoby, które przez wiele lat nie odczuwają fizycznych skutków picia; degradacja organizmu jest znikoma. U innych szybko rozwijają się powikłania. Podobnie bywa z funkcjonowaniem psychicznym. Są osoby, które mimo uzależnienia funkcjonują w miarę poprawnie, bronią się przed degradacją psychiczną, a są również i tacy, którzy w wyniku długotrwałego picia mogą przebywać jedynie na oddziale psychiatrycznym. Są również tacy, którzy na zewnątrz funkcjonują w miarę poprawnie, funkcjonują zawodowo. Wypełniają swoje obowiązki i dopiero badania psychologiczne wykazują odchylenia od normy. Różny jest także poziom społeczny osób uzależnionych. Są tacy, którzy maja pracę, dom, rodzinę, ale wielu już to wszystko straciło i mieszka pod mostem. Bardzo trudno jest powiedzieć o kimś kto ma pracę, dom, samochód, pozycję społeczną, organizm jeszcze niezniszczony, że jest alkoholikiem. W ostatnich latach obserwuje się, na świecie, wyraźny wzrost odsetka kobiet pijących w sposób szkodliwy dla zdrowia oraz kobiet, u których można stwierdzić obecność objawów uzależnienia od alkoholu.
Uzależnienie od alkoholu - leczenie
Podjęcie leczenia oznacza zaakceptowanie faktu, że: „sam nie potrafię sobie poradzić z problemem alkoholowym i potrzebuję pomocy”. Aby leczenie było skuteczne, konieczne jest rozumienie, że jest to proces długotrwały, żmudny, wymagający konsekwencji, podporządkowania się rygorom terapii i jak największego w nim udziału bliskich.
Nie należy oczekiwać leczenia konwencjonalnego, polegającego na przyjmowaniu określonych leków. Leczenie wymaga kompleksowego, specyficznego oddziaływania psychiatrycznego i psychologicznego, a w stanach skrajnego wyczerpania czy powikłań somatycznych – także internistycznego.
Metody leczenia uzależnienia
Podstawową formą leczenia jest psychoterapia uzależnienia, a sam proces terapeutyczny to ciężka i żmudna praca zawierająca w sobie wiele różnorodnych działań, których efektem powinny być głębokie i możliwie trwałe zmiany. Zmiany te powinny dotyczyć postaw, przekonań, zachowań, przyzwyczajeń, relacji z innymi, a także sposobów przeżywania, odczuwania, myślenia itp.
Jak utrzymać trzeźwość?
W każdej sytuacji, gdy ktoś częstuje alkoholem, należy powiedzieć NIE. W domu alkoholika nie powinien znajdować się żaden alkohol. Należy pamiętać także o tym, że zjedzenie ciastka lub cukierka z alkoholem, wypicie piwa bezalkoholowego może spowodować powrót do picia. Zawsze należy informować lekarza, że jest się alkoholikiem.
Terapia uzależnienia od alkoholu jest procesem długotrwałym i wymagającym zaangażowania. Należy pamiętać, że alkoholikiem pozostaje się do końca życia.
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Agnieszka Cieciora | 11-05-2015 14:21 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | 11-05-2015 | |
Ostatnia aktualizacja: | - | 11-05-2015 14:21 |