Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Ośrodek Pomocy Społecznej w Sobótce
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Osoba z Twojego otoczenia lub jakaś instytucja w trosce o Ciebie postanowiła napisać do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wniosek z prośbą o zbadanie czy jesteś osobą uzależnioną. Zapraszamy Cię na rozmowę, aby wyjaśnić tę sprawę i wspólnie znaleźć dobre rozwiązanie. W trakcie spotkania z Komisją dowiadujesz się jakie są możliwości poradzenia sobie z tą sytuacją – są one przedstawione poniżej.

 

Jeśli powiesz TAK uzależnienie to mój problem i chcę sobie z nim poradzić – Komisja proponuje Ci podjęcie dobrowolnego leczenia w Poradni Odwykowej. Jesteś umówiony na pierwszą wizytę do specjalisty od spraw uzależnień, który będzie pomagał Ci w poradzeniu sobie z tym problemem. Rozmowy z nim nazywane są terapią i są nieodpłatne. To specjalista decyduje o formie i czasie trwania Twojej terapii oraz o momencie jej zakończenia. Sam nie możesz przerwać leczenia – jeśli tak się stanie Komisja ma obowiązek skierowania Twojej sprawy na drogę sądową. W spawie sądowej sędzia Sądu Rodzinnego  decyduje czy zapadnie wyrok o zobowiązanie Cię do podjęcia leczenia odwykowego. Prosimy Cię o dostarczenie do Komisji raz w miesiącu zaświadczenia o ilości rozmów odbytych z terapeutą. Członkowie Komisji ze swojej strony również sprawdzają czy kontynuujesz leczenie.

 

Jeśli powiesz NIE i uważasz, że nie jesteś osobą uzależnioną – Komisja zleca wykonanie wywiadu środowiskowego przez pracownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz badanie biegłych do spraw uzależnień, który po spotkaniu z Tobą stwierdzi czy jesteś osobą uzależnioną i sporządzi pisemnie swoją opinię. Jeśli biegli nie znajdą u Ciebie objawów uzależnienia Gminna Komisja na tym kończy swoją pracę. Jeśli biegli stwierdzą, że jesteś osobą uzależnioną Gminna Komisja ma obowiązek przekazać Twoją sprawę do Sądu Rodzinnego w Oławie – może zapaść wyrok o zobowiązanie Cię do podjęcia leczenia odwykowego.

  

 

                                                                                                                                                                                                           Z poważaniem

                                                                                                                                                                                                          Członkowie Komisji
 

Podstawa prawna:
Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982 r. (Dz. U. z 2013, poz. 1563). 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Agnieszka Cieciora 12-05-2015 07:59
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 12-05-2015
Ostatnia aktualizacja: Agnieszka Cieciora 26-05-2015 07:48